Müslüm Gürses Kimdir?

Müslüm Gürses( Müslüm Akbaş, 5 Temmuz 1953; Fıstık özü, Halfeti, Şanlıurfa- 3 Mart 2013, İstanbul), aarabesk ve Türk halk müziği sanatçısı.

7 Mayıs 1953’de Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin fıstık özü köyünde kerpiç bir evde dünyaya geldi. Annesinin adı Emine dir. Babası Mehmet Akbaş rençberlik yapar, türkü söylemeyi sever, bağlama çalardı.

Akbaş çiftinin Müslümden sonra Ahmet ve Zeyno adında bir erkek bir de kız çocukları oldu. Müslüm Gürses’in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Gürses üç yaşında iken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana’ya göç ettiler.

Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında, küçük yaşta Adana’da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, aynı zamanda Halk evine de gitti. Terzi çıraklığı ve kunduracılık yaptı, o yıllarda bir gazinoda sahne aldı.

Ayrıca ilk okuldan mezun olduktan sonra 14 yaşında iken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu.

Sesiyle küçük yaşlarda dikkat çeken Gürses kendisiyle yapılan bir röportajda o dönemle ilgili olarak şunları söylemiştir. ”İlk okulu bitirdim. Gerisi yok. Adana’da damda yatarken uzun hava okudum .

Arkadaşım Halk evine gidiyordu. Ben de gittim. Derken Çukurova Radyosunda sanatçı oldum. Soyadını da orada çalışırken Gürses olarak değiştirdiler.

1967 yılından itibaren TRT- Adana- Çukurova Radyosunda da her hafta Cumartesi günü canlı olarak türküler söyledi. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45likleri çıkarmaya başladı.

İlk plağı 1968 yılında Emmioğlu/ Ovada Taşa Basma plağıdır. Birçok zorluk yaşayan Müslüm Gürses hayatının film yapılması ardından daha çok sevilen ve filmden yola çıkarak babasının annesini öldürerek ceza evine gitmesi, kardeşi ahmet’in askerden kaçması gibi olayalar yüzünden baya sıkıntılı bir hayat süren Gürses tüm Türküye tarafından sevilmiştir.