Dilde Beyazlık Neden Olur ?

Bu makalede birçok kişinin başına gelen be gelebilecek dilde beyazlık oluşumu neden ortaya çıkar sorusunun yanıtını vereceğiz.

Dildeki beyazlık nedenleri oldukça fazladır. Sağlıklı bir dilin görüntüsü pembe renkte olmalıdır. Evet dilin üst bölgesi küçük nodüller ve papillerden oluştuğu için bakteri oluşumuna müsait bir yapısı vardır. Bu nedenle yediğimiz gıdaların kalıntıları dilimizdeki dokuların arasında yerleşir ve iltihap oluşumuna neden olur. Dilde iltihap oluşması sonucu dilde beyazlık olur.

Dildeki beyazlık ciddi hastalıkların belirtisi de olabilmektedir basit enfeksiyon belirtisi olsada bu durumu ciddiye almak gerekir.

Dilde Beyazlık Neden Olur ?

Dilde beyazlık ve yanma : Ağzın kuru kalmasından kaynaklanan bir neden olmakla ve dehidrasyon en yaygın belirtisidir. Kuru bir ağızda bakteriler kısa sürede ürer ve hızla iltihap oluşumuna neden olur. Bu nedenle diş fırçalama işlemi esnasında dilide fırçalamak beyaz dil oluşumunu da engellemektedir.

Dilin üzerinde oluşan mantara dönerek daha tehlikeli olabilir. Dilde oluşan mantar zamanla birçok organa yayılabilir. Diş etlerine bulaşan mantar bademciklere ve de boğazın arka tarafına kadar yayılabilmektedir. Sadece ağız kuruluğu ve yemek artıklarından bulaşan bakterileri neden olarak saymak doğru değildir. Ateşli hastalıklar , alkol , sigara , vücutta oluşan enfeksiyonlar, maya enfeksiyonu , kalp hastalığı ve aşırı baharatlı yiyecek tüketmekte dilde beyazlığa neden olan faktörler arasında bulunmaktadır.

Dilde Beyazlık Nasıl Geçer ?

Tedavi için öncelikle uzman bir hekime gidilmesi daha sağlıklıdır. İltihaplı beyaz dil ve oral pamukçuluk bağırsaklarda ki yararlı bakterilerin azalmasını işaret edebilir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin miktarını çoğaltmak için de probiyotikli gıdalar tüketilmesi gereklidir.

Dilde beyazlık oluşumunun önüne geçmek için hindistan cevizi yağı ile doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.