Ensede Şişlik Nedenleri ?

Ense arkasında şişlikler için ne yapılmalı ?

Ensede şişlik ense arkasında ya da daha bilinen tanımı ile beze savunma yapıları üzerinde oluşmaktadırlar. Bu oluşan bezeler diğer bir ismi ile lenfler vücudun dışardan aldığı yabancı mikroorganizmalarla sürekli bir savaş durumunda olan ve vücudun korunması işlevini gören savunma mekanizmaları olarak bilinmektedir. Bu nedenle boyunda , koltuk altında , kulak çevresinde ve ensede oluşan şişlikler vücudun savunma mekanizmaları olan lenf modüllerinin kendilerini savunmaya geçmesi sonucu oluşmaktadır.

Zaman zaman bu tür şişlikler bir takım hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Örneğin enfeksiyona bağlı gelişen hastalıklarda bezlerde bu tür şişlikler ve büyümeler görülebilmektedir. Normal bir bezenin boyutunu bir santimetrenin üstündeyse bu durumda oluşan bezenin bir hastalıktan kaynaklanması çok büyük bir olasılıktır.

Ensede meydana gelen bu şişlikler yani bezeler büyük olasılıkla enfeksiyona dayalı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Şişliklerin en hassas ve ağrılı olanlara ise çoğunlukla enfeksiyon durumlarına bağlı olarak oluştuğu bilinir. İki hafta kadar bir süre sürebilen bezeler , ensede oluşan şişlikler veya da diğer bezelerin meydana geldiği noktalar uzmanlar uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır. Fakat bu oluşan bezeler eğer iki haftadan daha uzun bir süre geçmediği zamanlarda doktorlar tarafından şüpheyle yaklaşılmaktadırlar.

Çünkü genel olarak bu tarzdaki bezeler tüberküloz , viral enfeksiyon ve kanser hastalığı gibi durumlara neden olabilmektedir. Bezelerde kanser gibi bir hastalık olduğu durumlarda herhangi bir ağrı durumu söz konusu değildir. Ayrıca bu bezeler lastik yapısında bezelerdir. Ve dokunduğunuzda hareketlilik gösterirler. Ayrıca belirtmekte yarar var beze kanseri ensede ve boyun bölgesinde başlayabilmektedir.

Bazı durumlarda ise ense arkasında ve ensede oluşan şişlik fazlasıyla tehlikeli ve ciddi sıkıntılar oluşturabilmektedir. Eğer ensede oluşan şişliğe bakteri veya virüsler sebep oluyorsa bu durumda hastalığın tedavisi oldukça zorlaşmaktadır.

Özellikle steptokoklu boğaz, boyun kanseri, lösemi , ciltte tahriş , cilt üzerinde apse yahut diğer kanser türlerinin oluştuğu anlamına da gelmektedir.

Anlattıklarımızdan yola çıkarak kısaca özetleyecek olursak ensede şişlik durumu enfeksiyondan kaynaklanan ve en fazla iki hafta sürenler , iki haftadan fazla sürüp ur şeklinde olanlar ve ömür boyu kalıtsal sebeplerden oluşan şişliklerdir.

Son olarak bir çok hastalıkta olduğu gibi ensenizde oluşan şişliklere ihmal etmeyip doktora başvurmakta fayda vardır.