TİP 2 DİYABET

Sizde veya bir yakınınızda tip iki diyabet varsa endişelenmeyin. Diyabet ciddi bir hastalıktır ancak uygun beslenme tedavisi, medikal tedavi, düzenli egzersiz, spor ve diyabet eğitimi ile sağlıklı, uzun bir yaşam sürdürmek eldedir.

TİP 2 DİYABET NEDİR?

Tip iki Diyabet Riski Kimlerde daha fazladır? Herkeste, her yerde, her yaşta, her kişide, akrabada, annede, babada, diyabet teşhisi yapılabilir. Ailesinde diyabet olanlar, Şişman kişilerde, 4Kg dan fazla doğuran kişilerde, stres içinde yaşıyan kişilerde görülme olasılığı yüksek bir hastalıktır. Ayrıca pankreasın iltihabı, pankreas tümörleri ve ameliyatları ile hiper tiroidi, akro megali gibi bazı hormon hastalıkları tip iki diyabete yol açabilir.

TİP 2 FİYABETİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tip iki diyabeti olan insanlar, kan şekeri yüksek olan kişilerde; Sık idrara çıkma, ağız içi kuruluğunun çok fazla olması, gereğinden ve haddinden fazla gereksiz yere su içme, doymama hissi devamlı açlık hissi, bazı cilt yaralarının normal zamana göre geç iyileşmesi, cildinizin çok kuru olması ve gereğinden çok fazla kaşımak, sık sık ellerde uyuşma, sık sık ayaklarda uyuşma ve sık sık ayak ve ellerde karıncalanma belirtileri varsa ortaya çıkabilir.

Tip 2 Tedavisinin esasları nelerdir?

beslenme planına uyum sağlamasına, egzersiz yapmasına ve adlığı ilaçlara rağmen kan şekeri yüksek seyreden diyabetlilere, Ameliyat olacak hastalara, Ameliyat döneminde olan insanlara, ağır bir hastalık geçirirken iyileşmeyen enfeksiyon değerleri yüksek olan kişilerde, ayak yarası olan diyabetlilerde, sık sık elleri, sık sık ayakları uyuşan kişiler, sık sık ayak ve elleri karıncalanan, ağız içi gereğinden fazla olan insanlar, şişman kişiler tabi hepsi diyemeyiz bunlar insülin tedavisi olmalıdır.

İnsülin duyarsızlığı nedir?

Pankreasın salgıladığı insülin etkisi ile kan şekeri kontrolü sağlanır, fakat bazen nu salgılanmış olan insüline karşı periferik dokular dokular direnç gösterir ve insüline gerekli yanıtı sağlayamaz, buna insülin duyarsızlığı denir. Diyetisyen kontrolünde zayıflamak, insülin duyarlılığını arttıran ilaçları doktor kontrolünde kullanmak ve egzersiz yapmak spor yapmak, uygun beslenme kuralına uymak, medikal tedavi, diyabet eğitimi ile bu değerlerin artırılması mümkündür. Doktor kontrolü ile birlikte yapılması çok önemlidir.