Tip 1 Diyabet

Sizde veya çocuğunuzda veya bir yakınınızda tip bir diyabet var ise endişelenmeyin. Diyabet ciddi bir hastalıktır, ancak uygun beslenme tedavisi, düzenli egzersiz ve diyabet eğitim ile sağlıklı uzun bir yaşam sürebilirsiniz.

TİP 1 DİYABET NEDİR?

Vücudumuzda enerji ihtiyacı, yiyeceklerimizdeki temel besin ögeleri karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanır. Emilebilmek için en küçük parçalarına ayrılan besin öğelerinin en önemlisi ‘glukoz’ adı verilen basit şekerdir. Glukoz başta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının önemli bir besin kaynağıdır. Hücreler ihtiyacı olan glikozu, midenin arkasında bulunan pankreas bezinin salgıladığı bir hormon yardımıyla kullanılır. İnsülin olarak bilinen bu hormon vücutta yapılmaz ise alınan gıdalar enerji olarak kullanılmayacaktır.

İnsülin hormonlarının eksikliği sonucu ortaya çıkan tip 1 diyabet, sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıktığı için jıvenil diyabet adını da alır.

Tip 1 diyabet, pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerini oto himmun bir süreç sonunda zedelenmesi ile meydana gelmektedir. Hastalar, mutlak veya göreceli bir insülin yetersizliği olduğundan ömür boyu insülin hormonu dışarıdan almak zorundadır. Bu nedenle tip bir diyabet, insüline bağlı diyabet olarak da bilinir. Genel olarak toplumda görülen tip bir hastalığı yüzde on civarlarındadır.

TİP 1 İDYABET NEDEN OLUR?

Sağlıklı bireylerde vücudu dışarıdan gelen yabancı etkenlere karşı korumakta görevli bir bağışıklık sistemi bulunur. Bu sistemin virüs, aşılanma, ilaç, fizik veya psişik stres gibi her hangi bir nedenle normalden sapması sonucu kendi hücrelerini yabancı olarak algılaması, onlara saldırması ve tahrip etmesiyle meydana gelen hastalıklara otto himmün hastalık denir. Tip bir diyabet de otto himmün hastalıklar grubuna dahildir. Bilinmeyen bir nedenle harekete geçen bağışıklık sistemi tahribat yaparsa pankreasa zarar verirse bu tahribat sonucunda hastalık belirtileri ortaya çıkar.

TİP 1 DİYABETTE TEDAVİ NASIL OLMALIDIR?

Tip bir diyabetin tedavisinde değişmez kural insülin enjekte etmektir. Bu tip şeker hastalığında insülin kazanmak bir zorunluluktur ve hayat kurtaran önemli faktörler arasında ilk sırada yer almaktadır. Tedavide bir diğer en önemli unsur ise çok düzenli bir beslenmeye özen göstermektir. Diğer önemli unsur düzenli bir biçimde spor ve egzersizleri yerine getirmek gerek. Bunlar diyabet hastalarının yapması gereken unsurlar olduğu için bunkaru hayatının bir parçası olarak benimsemeli ve hayatlarında daima eksiksiz bir şekilde sıkılmadan bıkmadan zevk alarak yapması gerekir aksi taktirde diyabet hastalığı bunları yapmayan kişilerde kendini daha fazla belli eder ve hastalık artar.