COVİD19 bulaşma yolları

Korona virüsü nedir nasıl bulaşır, Koronavirüs adı üstünde bu bir virüs çeşididir. Aslında 1960 den bu yana bilinen bir virüs ailesidir. 1960dan bu yana bilinen ama sadece hayvanlar üzerinde etkisinin görüldüğü sanıldığı için uğraşılmayan bir virüs ailesi korona. 2002 yılına kadar. 2002 yılında dünya bunu insanlara da hastalık yapan bir virüs olarak tanıdı ve acı bir şekilde tanıdı çünkü hızlı bir solunum yolu hastalığı diğer adıyla sars ile tanıdı.

Hastalık esas olarak damlacık yoluyla bulaşmaktadır. Ayrıca hasta bireylerin öksürme hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi sonucu ellerini ağız burun veya göz çevresine mukozasına götürmesi ve temas etmesi ile bulaşmaktadır. Hastalık kapan birisinin dokunduğu bir yere dokunmanız sizinde direk korona olma ihtimalinizi yüzde yüz kılar ve hastalığa yakalanmış olursunuz.

Asempatik kişilerin solunum yolu salgılarında da virüs tespit edilebilir bu kişiler bulaştırıcı olabilmektedir. Khalil ve arkadaşları tarafından yapılan bir meta analiz çalışmasında inkubasyon süresi ortalama yüzde beş nokta seksen dört gün olarak hesaplanmıştır. Ortanca inkubasyon süresi 4.8 gündür. Genel olarak inkubasyon süresi 2-14 gün arasındadır.

Covid 19 un bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmemektedir. Semptomatik dönemden 1-2 gün önce başlayıp semptomların kaybolmasıyla sona erdiği düşünülmektedir.

Korona virüsler genel olarak dış ortamda çok dayanıklı olmayan virüslerdir. Ortamın nem ve sıcaklığı, dışarı atıldığı organik maddenin miktarı, kontamine ettiği yüzeyin dokusu gibi faktörlere göre değişen bir dayanma süresi söz konusudur. Genel olarak cansız yüzeylerin birkaç saat içerisinde aktivitesini kayıp ettiği kabul edilmektedir. Cansız yüzeylerde ki aktivite süresi yorumlanırken, bulaşta sadece virüsün aktivitesinin devam etmesi değil, temasın süresinin de önemli olduğu unutulmamalıdır.

2002 yılında misk kedilerinden bulaşan yine hayvan kaynaklı bir virüs olduğu görüldü Maalesef yine çinde çıktı ve dünyanın diğer ülkelerine hızla yayıldı. zatürreye akut solunum yolu hastalığına ve ölüme neden açan bir hastalık haline gelmiştir.

2012 yılında Arabistan Yarım Adasında kediler değil de hörgüçlü hayvan olarak da bilinen devede bu hastalığa rastalanılmış. bu sefer başka bir ülkede çıktığı için ve orta doğu olduğu için adına MERS dendi. Suudi Arap ülkesine ait hastalık olmasında rağmen buda bulaşıcı hastalık olduğu için dünyada bütün ülkelere yayıldı.

Korona virüs de Sars ve Mers gibi çinde çok iyi bilindiği gibi pazar alanında canlı hayvan çiğ ve yaşayan canlıların yendiği pazarda olduğunun kanaatine varan bilim adamları bu pazarlar var olduğu sürece bir çok virüsün dünyada görüleceği kanaatindeler.